Popisy materiálů

Přírodní vlákna

Bavlna

Bavlna se získává z rostliny bavlníku. Bavlněná vlákna představují bavlněný chomáček, který se objevuje po prasknutí tobolky. Je jedním z nejoblíbenějších materiálů. Velkou výhodou je pevnost v tahu, dobrá absorbce vody, prodyšnost a teplotní odolnost. Mezy nedostatky patří náchylnost k pomačkání.

Len

Jedna z prvních surovin použitých člověkem k výrobě oblečení. Je pevný, extrémně odolný, chladí a nezpůsobuje alergie. Nesráží se a dokonale pohlcuje vodu. Jeho nevýhodou je extrémní mačkavost.

Hedvábí

Díky svým vlastnostem a také ceně je hedvábí považováno za nesmírně ušlechtilé vlákno. Výrobky z hedvábí jsou chaarakteristické svou odolností proti změnám tvaru, dobrou elasticitou, prodyšností a vyjímečnou mekkostí a leskem. 

Vlna

Vlna se získává spřádáním srsti některých zvířat (ovce, lamy, velblouda, kozy, králíka atd.)

Vlna se vyznačuje vysokou hřejivostí, vynikající pružností a ohebností, takže se téměř nemačká. Zároveň jde o velmi prodyšný materiál, který ale není vhodné prát v pračce na vysoké otáčky, protože se může srazit a výrazně měnit svůj tvar.

Vlna se dále dělí podle zvířete, ze kterého pochází, protože srst zvířete ovlivňuje její vlastnosti. Známe například merino vlnu, kašmír, mohér, angoru a další.

Umělá vlákna

Viskóza

Jinak také umělé hedvábí. Viskóza je celulózové vlákno první generace. Je nejoblíbenějším umělým vláknem a má podobné vlastnosti jako bavlna - je měkké, příjemné na dotek a vzdušné. Nevýhodou by mohla být vyšší mačkavost, rychlejší opotřebení a tendence k elektrizaci

Modal

Modal je celulózové vlákno druhé generace. Ještě příjemnější na dotek než viskóza, s povrchovou saténovou úpravou. Je odolnější a dokonale absorbuje vlhkost.

Lyocell (Tencel)

Lyocell je celulózové vlákno třetí generace s vynikajícími vlastnostmi - je odolné, nesráží se, neroztahuje a jeho výroba je nejvíce ekologická

Bambusová vlákna

Výrobní proces připomíná proces výroby viskozy s tím rozdílem, že místo celulózy ze dřeva se používá celulóza z bambusu.

Syntetická vlákna

Polyester (PES)

Tesil, Diolen, Terilen, Lavsan

Dobrou vlastností polyesteru je výdrž a odoslnost vůči různým vnějším faktorům. Toto vlákno je velmi odolné vůči vysokým teplotám. Nevýhodou je nízká vzdušnost, vlákna elektrizují a jsou extrémně hořlavá. Používá se k výrobě oblečení, záclon, závěsů atd.

Polyamid (PAD)

Silon, Nylon, Dederon, Perlon

Polyamid je syntetické vlákno s vysokou odolností vůči poškození. Vlákno s poměrně vysokou elasticitou, které snadno se barví. Polyamid však není odolný vůči vysokým teplotám a na to pozor při praní. Používá se například na výrobu jemných punčoch, dámského spodního prádla, korzetů a plavek.

Polypropylen (POP,PP)

Lycra, Elastan, Spandex

Polyuretanová vlákna jsou elastomery. Přidávají se do tkanin pro zvýšení pružnosti. Vlákna mají nízkou hmotnost a dobré hygienické vlastnosti. Tato vlákna najdete hlavně v oblečení, spodním prádle, plavkách, ale díky jejich lehkosti i v lanech a provazech.

Polyakryl, akryl

Je syntetické vlákno, které má podobnou texturu jako vlna. Neplstnatí, nesráží se a snadno se pere. Vlákno je pružné a měkké, velmi vhodná alternativa k vlněným výrobkům. Toto vlákno je stejně jako vna citlivé na vysoké teploty, takže pozor při praní.